Китай съобщи за смъртта на трима души от COVID-19 в Шанхай

...
Китай съобщи за смъртта на трима души от COVID-19 в Шанхай
Коментари Харесай

Китай съобщи за трима починали от COVID-19 в Шанхай след въвеждане на локдауна |

Китай заяви за гибелта на трима души от COVID-19 в Шанхай за първи път, откогато във финансовия център беше въведен локдаун в края на март, заяви Би Би Си.

В известие на градската здравна комисия се споделя, че жертвите са на възраст сред 89 и 91 години и не са имунизирани. Представители на Шанхай обявиха, че единствено 38% от жителите над 60 години са изцяло имунизирани.

Сега градът ще влезе в нов кръг от всеобщо тестване, което значи, че блокадата ще продължи четвърта седмица за множеството поданици.

Досега Китай твърдеше, че в града няма регистрирани умряли от ковид, което от ден на ден се слага под въпрос.

Смъртните случаи в понеделник са първите свързани с COVID-19, публично приети от управляващите в цялата страна от март 2020 година

Моментът на това известие е чудноват.

Първо, тъй като и до момента беше недостоверно да се мисли, че никой в ​​град с съвсем 25 милиона души не е станал жертва на новата вълна от вируса. Но второ, и по-важно, властите публично признаха, че има умряли от коронавирусната зараза.

Това се е случило с десетки възрастни пациенти в една болница в Шанхай. Но те не са били регистрирани като публични смъртни случаи от Коронавирус от властите, а от съпътстващите си болести. 

Какво се промени? Отговорът е, че нищо не се е трансформирало във връзка с клиничните оценки. Хората с хронични заболявания умират след позитивен тест, само че смъртността остава нула. Сега трима души са починали при доста сходни условия и формалният брой на починалите се е нараснал.

Справедливо е да се запитаме – дали това не е защото управляващите са решили, че би трябвало да оповестят обществено заплахите от тази голяма вълна от ковид, против която едвам половината от хората на възраст над 60 години в Китай са изцяло имунизирани?

Досега политиката на управляващите беше, че това е зараза, която може да унищожи популацията, с този мотив се оправдаваха безкрайните локдауни, на които бяха подлагани разнообразни региони в страната. От друга страна, в случай че смъртността до момента е нулева, за какво се затварят градове е въпрос, който все по-често се задава от популацията.

В изказването във връзка смъртните случаи, здравната комисия на Шанхай съобщи, че тримата са умряли в болница в неделя макар „ огромните усилия за реанимирането им “, с пояснението, че всички са имали съпътстващи болести.

От откриването на огнище на Омикрон преди три седмици, Шанхай е под строга обсада, което разгневи жителите на града.

Милиони са затворени в домовете си, като всеки с позитивна проба е изпратен в карантинен център.

През последните седмици мнозина се обърнаха към обществените медии, с цел да недоволстват против рестриктивните мерки и неналичието на хранителни доставки.

Хората трябваше да поръчват храна и вода и да чакат държавните доставки на зеленчуци, месо и яйца, а локални наблюдатели казват, че доста от главните артикули към този момент са изчерпани.

Новият локдаун претовари онлайн услугите, уебсайтовете на хранителни магазини и даже разпространяването на държавни доставки.

Властите се борят с над 20 000 нови случая на ден. През последните седмици изложбените зали и учебните заведения са превърнати в карантинни центрове и полеви лечебни заведения.

Неотдавнашният растеж на случаите в Китай, въпреки и дребен спрямо някои страни, е доста предизвикателство за китайската тактика за „ нулев Коронавирус “, която употребява бързи локдауни и нападателни ограничавания, с цел да овладее огнищата.

Но повишената заразяемост и по-лекото протичане на варианта Омикрон основателно провокират въпроси дали актуалната тактика на управляващите е устойчива в дълготраен проект, пише Би Би Си.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР